GjirafaTravel
3 Imazhe

Shkup

Rreth Shkupit


Shkupi, kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, ndodhet mbi lumin Vardar dhe ofron një përzierje të antikës dhe modernes. Ky qytet ka një histori të lashtë dhe një atmosferë moderne. Nga fortifikatat madhështore që qëndrojnë si roje të së kaluarës deri te sheshet e gjallë dhe hapësirat e gjelbërta, Shkupi ofron një përzierje unike të magjisë Ballkanike dhe aventurës urbane.


Duke eksploruar Shkupin


Shkupi është i mrekullueshëm sepse ndan historitë e tij përmes vendeve të veÇanta dhe njerëzve të tij. Filloni të eksploroni në qendër tek Ura e Gurit. Kjo urë e famshme lidh qytetin e sotëm me të kaluarën e tij osmane dhe romake. Ecni mbi urë për të arritur në Çarshinë e Vjetër, një treg i madh dhe i vjetër në Ballkan. Aty, era e erëzave dhe zhurma e njerëzve që punojnë do t'ju bëjnë të ndiheni sikur jeni në një kohë tjetër.


Vazhdoni të eksploroni për të zbuluar Kalanë e Shkupit, e njohur gjithashtu si Kale. Këtu, mund të ecni mbi muret e vjetra dhe të shihni pamje të mrekullueshme të qytetit. Jo shumë larg, mund të mësoni për jetën e "Nënë Terezës" në Shtëpinë e saj Memorial; ajo lindi në Shkup në vitin 1910.


Shkupi ka edhe parqe të bukura. Parku i Qytetit është një vend i qetë larg zhurmës së qytetit. Për aventurë, shkoni në Kanionin e Matkës, që është rreth 15 km larg qytetit te Shkupit. Kjo zonë e bukur ka manastire të vjetra, një liqen për të bërë kajak dhe shtigje për të ecur.


Kur bie nata, Shkupi bëhet i gjallë. Mund të provoni ushqimet maqedonase në restorantet dhe tavernat e tij, dhe të shijoni edhe gatime ndërkombëtare. Jeta e natës ofron bare, klube dhe ngjarje, duke e bërë të këndshme të njiheni me vendasit dhe vizitorët e tjerë.


Si të shkoni në Shkup nga Aeroporti Nderkombëtar i Shkupit


Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit është porta e Maqedonisë së Veriut për në botë, që mirëpret vizitorë nga të gjitha anët. Të shkuarit nga aeroporti në qytetin e Shkupit është e thjeshtë, me opsione si autobusë, taksi, ose makinat me qira të disponueshme. Për një udhëtim të lehtë në qytet, mund të rezervoni një biletë autobusi me Gjirafa Travel, e cila ju Çon drejtpërdrejt nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit në Shkup.


Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

3.3 €

Koha mesatare e udhëtimit

1h 10min

Numri i autobusëve ditorë

64

Nisja më e hershme e autobusit

12:30 AM

Nisja e fundit e autobusit

11:50 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ