GjirafaTravel
3 Imazhe

Tiranë

Rreth Tiranës


Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, është një qytet që nuk fle kurrë, duke përzier historinë me modernen në harmoni të përsosur. Rrugët e saj janë të gjalla me ndërtesa të ngjyrosura, kafe që jehojnë biseda, dhe parqe që mburin nga gjelbërimi. Ky qytet tregon një histori të pasur të së kaluarës dhe të tashmes plot jetë. Sheshi Skënderbej qëndron si një homazh për një hero kombëtar, ndërsa rrugët e qytetit janë zbukuruar me art rrugor, duke shtuar pika ngjyre kudo.


Eksplorimi i Tiranës


Për të njohur vërtet Tiranën, ecja është mënyra më e mirë, veçanërisht rreth qendrës së qytetit ku ndihet më së shumti rrahja e zemrës së qytetit. Udhëtimi juaj mund të fillojë në Sheshin e gjallë Skënderbej, një dëshmi e thellësisë historike dhe zhurmës sociale të qytetit. Vetëm disa hapa larg, Piramida e Tiranës ofron një pamje unike në të kaluarën e Shqipërisë, tani e rikthyer si një hapësirë për art dhe grumbullime sociale.


Një vizitë e detyrueshme është muzeu Bunk'Art, ku hijet e historisë komuniste të Shqipërisë ndriçohen përmes artit dhe ekspozitave. Për ata që kërkojnë një strehë të qetë, Parku i Madh i Tiranës, me hapësirat e tij të gjera të gjelbra dhe liqenin e qetë, ofron një ikje paqësore nga emocionet urbane.


Ndërsa shëtisni, aromat nga vendet e ushqimit lokal do t'ju tërheqin të provoni pjatat tradicionale shqiptare, ndërsa kultura e kafesë së qytetit ju fton të ndaloni dhe të shijoni atmosferën në një nga shumë kafet e ngrohta. Jeta e natës në Tiranë, me një sërë barësh dhe klubesh, premton mbrëmje të gjalla plot muzikë dhe shoqëri.


Si të arrini në Tiranë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës - Nënë Tereza


Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza i lidh Shqipërinë me botën, duke shërbyer si porta kryesore për vizitorët ndërkombëtarë. Arritja në qytet nga aeroporti është e thjeshtë, me opsione si autobusë, taksi ose marrje me qira makinash por marrja e një autobusi është opsioni më i përshtatshëm. Mund të rezervoni lehtë një biletë autobusi online me Gjirafa Travel për një udhëtim të thjeshtë nga Aeroporti i Tiranës në Tiranë.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

4 €

Koha mesatare e udhëtimit

2h 53min

Numri i autobusëve ditorë

436

Nisja më e hershme e autobusit

12:00 AM

Nisja e fundit e autobusit

11:40 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ