GjirafaTravel
3 Imazhe

Durrës

Rreth Durrësit


Durrësi, gjetur në bregun qendror të Shqipërisë, përzier historinë e vjetër me gjallërinë e sotme. është vendi ku Deti Adriatik takon plazhet e bukura dhe pamjet e bukura. Njerëzit e duan për historinë e vjetër dhe pamjet natyrore të mahnitshme. Në Qytetin e Vjetër të Durrësit, mund të ndjeni të kaluarën në çdo rrugë. Dhe kur nuk jeni duke eksploruar historinë, mund të shijoni plazhet dhe detin.


Eksplorimi i Durrësit


Magjia e Durrësit zbulohet ndërsa eksploron rrugët historike dhe pranon mrekullitë natyrore. Qyteti i Vjetër, i karakterizuar nga muret e lashta dhe rrugicat e ngushta, ofron një shikim në të kaluarën e tij nën sundimin e Bizantit, Venecisë dhe Otomanëve. Këtu, muret e qytetit bizantin dhe amfiteatri romak shërbejnë si dëshmi të trashëgimisë së lashtë të Durrësit, duke mbikëqyrur ujin blu të Detit Adriatik.


Duke shkuar përtej Qytetit të Vjetër, do të zbuloni plazhet e njohura të Durrësit, duke përfshirë Plazhin e Gjatë (Plazhi i Gjatë), një strehë për kërkuesit e diellit dhe pasionistët e sporteve ujore. Rrethi i afërt i Rodonit, me shkëmbinj dramatikë dhe shkëmbinj të izoluara, ofron pamje të mahnitshme dhe mundësi për eksplorim.


Entuziastët e natyrës do të gjejnë strehim në peizazhet e pasura që rrethojnë Durrësin, me kodra të gjelbëruara, ullishte dhe vreshta që përhapen nëpër fshatra. Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta i afërt, shtëpi për ekosisteme të ndryshme dhe specie të rralla të zogjve, ofron një përvojë natyrore immersive.


Sapo bie mbrëmja, Durrësi shndërrohet në një qendër të gjallë për ushqimin dhe argëtimin. Restorantet e tij ofrojnë një fushe të kuzhinës shqiptare dhe mesdhetare, ndërsa baret dhe klubet e tij të gjallësohen me energji deri në mesnatë. gjatë muajve të verës, Durrësi organizon një gamë të gjerë të festivaleve dhe eventeve kulturore, duke pasuruar më tej atmosferën e tij dinamike.


Arritja në Durrës


Durrësi është e lehtësisht e arritshme brenda Shqipërisë dhe vendeve fqinje. Vizitorët mund të arrijnë në Durrës me autobus, me shërbimet e rregullta që e lidhin atë me qytete kryesore si Tiranë, Shkodra dhe përtej. Për udhëtarët nga Kosova ose Mali i Zi, rezervimi i një bilete autobusi në Durrës është i lehtë me Gjirafa Travel, duke ofruar rrugë të drejtpërdrejta nga qytetet si Prishtina në Durrës, Prizren në Durrës, Gjakova në Durrës dhe anasjelltas. Mund të udhëtosh edhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës në Durrës me autobus siguruar një udhëtim të shkëlqyeshëm që nga momenti kur mbërrini në Shqipëri.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

6 €

Koha mesatare e udhëtimit

1h 56min

Numri i autobusëve ditorë

105

Nisja më e hershme e autobusit

1:30 AM

Nisja e fundit e autobusit

11:30 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ