GjirafaTravel
3 Imazhe

Zagreb

Rreth Zagrebit


Zagrebi, kryeqyteti i Kroacisë, është një qytet ku historia dhe kultura takohen me modernitetin. Ai u ofron vizitorëve një përvojë unike, nga qyteti i tij historik i Ndërtimit të Lartë dhe të Ulët deri te sheshet e tij të gjallë dhe hapësirat e gjelbra. Zagrebi kombinon magjinë e Evropës Lindore me sofistikimin e Perëndimit, duke e bërë atë një destinacion të domosdoshëm për ata që dëshirojnë të eksplorojnë zemrën e Kroacisë.


Eksplorimi i Zagrebit


Esencën e Zagrebit e kap natyra e tij dyfishtë, ku tradita takohet me inovacionin. Qyteti i Sipërm, me rrugët e tij me kalldrëm dhe llambat me gaz, strehon Kishën ikonike të Shën Markut, e njohur për çatinë e saj të shndritshme me pllaka që përfaqëson stemat mesjetare të Kroacisë, Dalmacisë dhe Slavonisë, së bashku me emblemat e Zagrebit. Kulla afër Lotrščak ofron pamje panoramike të qytetit, më së miri të shijuar në mesditë kur një top lëshon zjarr, një traditë që daton që nga shekulli i 19-të.


Duke zbritur në Qytetin e Ulët, ndryshimi në zemrën e zhurmshme të Zagrebit modern është i prekshëm. Këtu, arkitektura e hollë Art Nouveau strehon muze, galeri, teatro dhe kafe. Teatri Kombëtar Kroat, një mrekulli arkitektonike, qëndron si një far prej drite kulturore, duke ofruar një program të pasur me opera, balet dhe teatër.


Rripa i gjelbër i Zagrebit, Herradura e Lenucit, është një seri parkesh dhe sheshesh që ofrojnë një arratisje paqësore nga jeta urbane. Ndërkohë, tregu i gjallë i Dolacit, vetëm një hedhje guri larg nga sheshi kryesor, Sheshi i Ban Jelačićit, ofron produkte të freskëta dhe një shije të jetës lokale.


Ndërsa bie muzgu, kultura e kafeneve të Zagrebit del në plan të parë, me vendasit dhe vizitorët që shijojnë atmosferën e gjallë të qytetit. Skena në rritje e artit rrugor, veçanërisht në lagje si Distrikti i Dizajnit të Zagrebit, shton një anë bashkëkohore në sfondin historik të qytetit.


Mbërritja në Zagreb


Mbërritja në Zagreb është lehtësisht e realizuar, falë Aeroportit të mirë të lidhur Franjo Tuđman dhe transportit efikas tokësor. Për udhëtarët që dëshirojnë të eksplorojnë përtej qytetit, Zagrebi shërben si një qendër kryesore me lidhje të shkëlqyera rrugore me rajonet fqinje dhe shtetet. Veçanërisht, për ata që vijnë nga ose planifikojnë të vizitojnë Kosovën, mund të rezervoni me lehtësi biletën tuaj të autobusit në internet përmes Gjirafa Travel për itinerarë nga Prishtina në Zagreb dhe anasjelltas, si dhe nga Prizreni në Zagreb dhe anasjelltas.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

50 €

Koha mesatare e udhëtimit

14h

Numri i autobusëve ditorë

4

Nisja më e hershme e autobusit

7:00 PM

Nisja e fundit e autobusit

9:00 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ