GjirafaTravel
3 Imazhe

Podgoricë

Rreth Podgoricës


Podgorica, kryeqyteti i Malit të Zi, ndodhet në bashkimin e lumenjve Ribnica dhe Morača dhe paraqet një përzierje harmonike të thellësisë historike dhe shkëlqimit bashkëkohor. Ky qytet është një depo e trashëgimisë malazeze dhe dinamikave të ditëve moderne. Nga arkitektura imponuese e epokës osmane te sheshet e zënë dhe parket e gjelbërta, Podgorica ofron një përzierje të veçantë të traditës malazeze dhe eksplorimit urban.


Eksplorimi i Podgoricës


Magjia e Podgoricës qëndron në aftësinë e saj për të rrëfyer historinë përmes monumenteve dhe njerëzve të saj. Filloni udhëtimin tuaj në zemrën e qytetit tek Ura e Mileniumit, një mrekulli moderne që lidh qytetin e ri me të vjetrin. Një shëtitje e shkurtër nga ura ju çon në Qytetin e Vjetër, i njohur lokalisisht si Stara Varoš. Ky zonë është një thesar i historisë osmane dhe romake, i mbushur me aromën e ushqimeve tradicionale dhe zhurmën e tregut.


Vazhdoni aventurën tuaj te Fortesa e Podgoricës, e njohur lokalisisht si Sahat Kula. Endeni rreth mureve antike dhe shijoni pamjet panoramike të qytetit. Aty pranë, Pallati i Mbretit Nikola i shndërruar në muze ofron njohuri mbi historinë mbretërore malazeze.


Podgorica gjithashtu është e famshme për hapësirat e saj të gjelbërta. Kodra e Goricas, nga e cila qyteti merr emrin, është një strehë paqësore nga jeta urbane, që ofron shtigje për ecje dhe çiklizëm. Aventurierët do të gëzojnë Liqenin e Shkodrës, i vendosur vetëm një udhëtim të shkurtër me makinë nga qendra e qytetit. Ky liqen i madh është një strehë për vëzhgimin e zogjve, ture me varka dhe për të përjetuar natyrën e paprekur malazeze.


Ndërsa mbrëmja zbret, ana e gjallë e Podgoricës merr jetë. Shijoni kuzhinën malazeze në restorantet lokale, ose provoni pjata ndërkombëtare. Jeta e natës lëviz me bare, klube dhe ngjarje kulturore, duke ofruar mundësi të mëdha për të përzieret me vendasit dhe udhëtarët.


Arritja në Podgoricë


Të ardhurit nga Aeroporti Ndërkombëtar i Podgoricës në qytet hap dyert e rrugëve të mirëorganizuara të udhëtimit në Mal të Zi. Podgorica gjithashtu ka lidhje të mira rrugore me shtetet fqinje. Mund të rezervoni lehtë një biletë autobusi në internet nga Prishtina ose Tirana përmes Gjirafa Travel. Udhëtimi nga aeroporti në qendër të Podgoricës është i drejtpërdrejtë me autobusë, taksi, ose makinë me qira, duke ofruar një fillim të qetë për eksplorimin tuaj të Podgoricës.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

10 €

Koha mesatare e udhëtimit

4h 55min

Numri i autobusëve ditorë

11

Nisja më e hershme e autobusit

6:00 AM

Nisja e fundit e autobusit

10:00 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ