GjirafaTravel
3 Imazhe

Ulqin

Rreth Ulqinit


Ulqini, i vendosur në bregun jugor të Malit të Zi, është një përzierje magjepsëse e historisë së lashtë dhe jetës bashkëkohore vibrante. Ku Deti Adriatik takon plazhet mahnitëse dhe peizazhet e gjelbra, ky qytet është i njohur për tapetin e pasur kulturor dhe bukurinë natyrore mahnitëse. Qyteti i Vjetër i Ulqinit, i vendosur mbi shkëmbinjtë piktoresk, tregon histori shekujsh, ndërsa bregdeti i tij fton për relaksim dhe aventurë në masë të barabartë.


Eksplorimi i Ulqinit


Magjia e Ulqinit zbulohet ndërsa lundroni përmes rrugëve të tij historike dhe përqafoheni me mrekullitë e tij natyrore. Qyteti i Vjetër, me muret e tij të fortifikatës dhe rrugët e ngushta, ofron një pasqyrë të së kaluarës së shënuar nga sundimi Osman dhe Venecian. Këtu, Kulla e Balshajve qëndron si dëshmi e trashëgimisë mesjetare të Ulqinit, duke parë ujërat azur të Adriatikut.


Aventura jashtë Qytetit të Vjetër zbulon plazhin e famshëm të Ulqinit (Velika Plaža), një oaz për adhuruesit e diellit dhe entuziastët e sporteve. Ishulli unik i Ada Bojanës, me formën e tij trekëndore të krijuar nga delta e lumit, është një parajsë për ata që merren me kitesurfing dhe një vend i izoluar për ata që kërkojnë qetësinë.


Dashamirët e natyrës do të gjejnë qetësi në Salinë, një parajsë për vëzhguesit e zogjve, ku mijëra zogj migratorë pushojnë çdo vit. Për një shije të traditës, fshatrat përreth Ulqinit zbulojnë kopshte ulliri dhe vreshta, duke premtuar përvoja autentike dhe shije.


Ndërsa bie nata, Ulqini kthehet në një qendër të gjallë të gastronomisë dhe argëtimit. Lokale të qytetit ofrojnë një përzierje të kuzhinës Malazeze dhe Mesdhetare, ndërsa baret dhe klubet e tij janë të mbushura me energji deri në orët e para të mëngjesit. Muajt e verës sjellin festivale dhe koncerte, duke shtuar në atmosferën dinamike të qytetit.


Arritja në Ulqin


Ulqini është lehtësisht i qasshëm nga brenda Malit të Zi dhe vendet fqinje. Vizitorët mund të arrijnë në Ulqin me rrugë, me shërbime të rregullta autobusi që e lidhin atë me qytete të mëdha si Podgorica, Budva dhe më tej. Për udhëtarët nga Kosova ose Shqipëria, rezervimi i një bilete autobusi në internet për në Ulqin është i thjeshtë me Gjirafa Travel, duke ofruar linja të drejtpërdrejta nga qytete si Prishtina në Ulqin, Prizreni në Ulqin, Tirana në Ulqin, Shkodra në Ulqin dhe anasjelltas.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

10 €

Koha mesatare e udhëtimit

4h 40min

Numri i autobusëve ditorë

19

Nisja më e hershme e autobusit

1:30 AM

Nisja e fundit e autobusit

10:10 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ