GjirafaTravel
3 Imazhe

Selanik

Rreth Selanikut


Selaniku është qyteti i dytë më i madh i Greqisë, i njohur për historinë e pasur dhe atmosferën moderne dhe të gjallë. Ai ndodhet pranë detit, duke përzier kultura të vjetra me përvoja të reja. Këtu, vizitorët gjejnë rrënoja të lashta, ushqim të shijshëm dhe aktivitete argëtuese të gjitha në një vend. Selaniku është një destinacion i patjetërsueshëm për këdo që dëshiron të zhytet në jetën dhe historinë greke.


Eksplorimi i Selanikut


Në Selanik, mund të shihni historinë kudo. Kulla e Bardhë pranë detit është një vend i famshëm, që tregon të kaluarën e gjatë të qytetit. Ecni përgjatë bregdetit për të gjetur kafe dhe restorante me pamje të mrekullueshme dhe ushqim të shijshëm.


Ngjiteni në Qytetin e Vjetër për të parë rrugët e ngushta dhe ndërtesat e vjetra nga kohërat e Perandorive Bizantine dhe Osmane. Kontrolloni kishën e madhe të Shën Demetrit dhe vendet e tjera të lashta për të marrë një ndjesi të historisë së qytetit.


Selaniku gjithashtu është nikoqir i shumë festivaleve dhe ngjarjeve gjatë gjithë vitit, si Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Selanikut, duke shtuar në skenën kulturore dinamike të qytetit. Pavarësisht nëse jeni të interesuar në histori, ushqim, natyrë, apo art, Selaniku ka diçka të emocionueshme për t'ju ofruar.


Mbërritja në Selanik


Selaniku është i lidhur mirë dhe lehtësisht i qasshëm nga jashtë përmes Aeroportit Ndërkombëtar "Makedonia" i Selanikut, i cili shërben shumë fluturime ndërkombëtare dhe vendase.

Nëse vini nga Kosova ose Shqipëria, mund të rezervoni biletën tuaj të autobusit online për në Selanik me Gjirafa Travel për udhëtime si: Prishtina në Selanik ose Tirana në Selanik dhe anasjelltas. Gjithashtu, keni opsionin të rezervoni udhëtimin tuaj me autobus nga disa qytete të tjera brenda Kosovës dhe Shqipërisë për në Selanik.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

15 €

Koha mesatare e udhëtimit

9h 37min

Numri i autobusëve ditorë

4

Nisja më e hershme e autobusit

12:00 AM

Nisja e fundit e autobusit

7:00 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ