GjirafaTravel
3 Imazhe

Pejë

Rreth Pejës


E vendosur në mes të maleve mbresëlënëse të Bjeshkëve të Nemuna në perëndim të Kosovës, kjo qytet, me ujërat e qarta të Lumit Bistrica dhe afërsinë me peizazhe mahnitëse, ofron një tapet të pasur kulturor dhe qasje në natyrën e paprekur. Peja shërben si një muze i gjallë ku historia dhe tradita takohen me natyrën e madhe, duke e bërë një ndalesë thelbësore për këdo që eksploron Ballkanin.


Eksplorimi i Pejës


Filloni vizitën tuaj te Manastiri i Listuar nga UNESCO i Pejës, një simbol i trashëgimisë shpirtërore i vendosur në bazën e maleve të Rugovës. Ky kompleks manastirik i qetë, me fresket e tij të ndërlikuara, ofron një dritare në të kaluarën mesjetare të rajonit.


Shëtisni nëpër Çarshinë e Vjetër për të përjetuar atmosferën e epokës osmane, ku zejet tradicionale dhe aroma e kuzhinës lokale mbushin ajrin. Ky treg i gjallë është zemra e Pejës, duke ofruar një shije të jetës dhe historisë lokale.


Gryka e Rugovës, vetëm një udhëtim të shkurtër nga qyteti, është një parajsë për entuziastët e jashtëm. Peizazhi i saj dramatik është i përsosur për ecje në mal, ngjitje dhe shpellë-eksplorim. Për një përvojë më të butë, bregdetet e Lumit Pećka Bistrica ofrojnë vende të qeta për relaksim mes natyrës.


Mbrëmjet në Pejë zhvillohen në kafene dhe restorante të ngrohta, ku mund të shijohen shije të fuzionit shqiptar dhe mesdhetar. Jeta e natës në qytet, edhe pse më e qetë se në qytetet më të mëdha, është e mbushur me ngrohtësinë e mikpritjes kosovare.


Arritja në Pejë


Peja gëzon lidhje të mira rrugore jo vetëm brenda Kosovës nga vende si Prishtina, por edhe nga Shqipëria dhe Maqedonia, duke e bërë atë lehtësisht të arritshme. Nëse po fluturoni në Prishtinë, mund të merrni një udhëtim piktoresk me autobus ose të merrni me qira një makinë për të shkuar në Pejë. Për të filluar udhëtimin tuaj, mund të rezervoni biletën tuaj të autobusit në internet përmes Gjirafa Travel nga
Prishtina në Pejë, duke e bërë edhe më të thjeshtë të zhyteni në bukurinë dhe kulturën e Pejës.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

5 €

Koha mesatare e udhëtimit

1h 20min

Numri i autobusëve ditorë

147

Nisja më e hershme e autobusit

12:00 AM

Nisja e fundit e autobusit

11:30 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ