GjirafaTravel
3 Imazhe

Munich


Rreth Munich


Müncheni, qyteti kryeqytet i Bavarisë në jug të Gjermanisë, është një përzierje harmonike e historisë së pasur, trashëgimisë kulturore dhe sofistikimit modern. Ngulitur në bregjet e lumit Isar, Müncheni përhapçarmak me arkitekturën e tij elegante, hapësirat gjelbërta të zgjeruara dhe atmosferën e gjallë. I njohur për festimin vjetor të Oktoberfest, Müncheni ofron vizitorëve një shije të traditës bavareze, pranë muzeve, galerive dhe shijave kulinarë të klasit botëror.


Eksplorimi i Munich


Magjia e Münchenit qëndron në shumëllojshmërinë e tij të atraksioneve dhe përvojave. Filloni eksplorimin në zemrën historike të qytetit në Marienplatz, ku Glockenspiel-i ikonik kënaq shikuesit me tingujt e tij muzikorë dhe figurat e animuara. Nga aty, shëtisni nëpër rrugët e mrekullueshme të Altstadt (Qyteti i Vjetër), e zbukuruar me qyshkje arkitekturore si Kisha e Grave dhe Pallati i madhështishëm i Residenz.


Dashamirët e artit do të gjejnë qetësi në zonën e muzeut të Münchenit, shtëpi e institucioneve të njohura botërisht si Alte Pinakothek, Neue Pinakothek dhe Pinakothek der Moderne, të cilat ekspozojnë vepra të mjeshtërve që përhapin shekujt e arritjeve artistike.


Për një shije të mikpritjes bavareze, shtrihuni në kopshtet e birrës të Münchenit, ku vendasit dhe vizitorët mbledhin për të shijuar birrat tradicionale dhe kuzhinën substanciale. Mos humbni rastin për të provuar specialitetet rajonale si 'weißwurst' (sallam i bardhë) dhe brezelat ndërsa përjetoni atmosferën konviktuale.


Dashi i natyrës do të gëzohet në hapësirat e gjelbërta të Münchenit, duke përfshirë Parkun Anglez të zgjeruar, që ofron rrethe idilike për shëtitje të ngadalta, piknik dhe argëtim në natyrë.


Kur bie erdhi, jeta e natës në München vjen në jetë me një varg të madh bares, lokale dhe sallësh birrësh që mbushin rrugët e qytetit. Pavarësisht nëse kërkoni një darkë të qetë me muzikë live apo një dance floor të gjallë, Müncheni ofron diçka për secilin shije.


Arritja në Munich


Müncheni është i lehtësisht i arritshëm përmes Aeroportit të Münchenit (Flughafen München), duke ofruar mundësi transporti të shpejtë drejt qendrës së qytetit, duke përfshirë trenat, taksitë dhe makinat e marrjes me qira. Për udhëtarët nga Kosova dhe Maqedonia e Veriyt, ka autobusë të disponueshëm për të rezervuar online në Gjirafa Travel, duke lidhur qytetet si Prishtina ne Munich, Prizren ne Munich, Gjilan ne Munich , Shkup ne Munich etj.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

50 €

Koha mesatare e udhëtimit

23h 15min

Numri i autobusëve ditorë

54

Nisja më e hershme e autobusit

2:30 AM

Nisja e fundit e autobusit

10:30 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ