GjirafaTravel
3 Imazhe

Sarandë

Rreth Sarandës


Saranda është një qytet i bukur në Rivierën Shqiptare, pranë Detit Jon. është i famshëm për plazhet e mrekullueshme dhe historinë e pasur. Qyteti ka atraksione të reja dhe gjithashtu një magji të vjetër, me pamje të mahnitshme të bregdetit. Mund të eksploroni rrënojat e vjetra që tregojnë histori nga e kaluara, të ecni përmes rrugëve të gjallëruara, dhe të shijoni detin e kaltër e të qartë. Saranda është vendi perfekt për njerëzit që adhurojnë plazhin dhe duan të përjetojnë kulturën Shqiptare.


Eksplorimi i Sarandës


Magjia e Sarandës zbulohet përmes vendeve të saj të jashtëzakonshme dhe njerëzve të zemërgjerë. Filloni eksplorimin tuaj në Kalanë e Lëkurësit. Ky fort i historik ofron pamje panoramike të Sarandës dhe Detit Jon, duke lidhur efektivisht të tashmen me të kaluarën e saj antike. Shëtisni deri te promenada e qytetit, ku zhurma e jetës së përditshme do t'ju përfshijë në kulturën dhe bukurinë lokale.


Vazhdoni udhëtimin tuaj drejt qytetit antik të Butrintit, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s vetëm një udhëtim i shkurtër me makinë nga Saranda. Këtu, mund të shëtisni përmes rrënojave Greke, Romake, Bizantine dhe Veneciane, duke hedhur një hap mbrapa në kohë. Mbrapsht në Sarandë, mos humbisni Kompleksin e Sinagogës, që tregon pasurinë e historisë dhe diversitetin e qytetit.


Saranda është e njohur gjithashtu për plazhet e saj të mahnitshme, si Plazhi i Ksamilit, ku rërat e bardha dhe ujërat kristaltë ofrojnë një parajsë për relaksim dhe sporte ujore. Për aventurierët, Syri i Kaltër, disa kilometra nga qendra e qytetit, ofron një mrekulli natyrore me ujërat e tij të thellë, të gjallë blu të rrethuar nga një pyll i gjelbër.


Ndërsa bie nata, Saranda bëhet e gjallë me një varg restorantesh dhe bareve buzë detit. Shijoni pjatat tradicionale detare Shqiptare, kuzhinën ndërkombëtare, dhe jetën e natës që ofron një përzierje të përvojave miqësore për lokalët dhe turistët.


Mbërritja në Sarandë


Mbërritja në Sarandë është një udhëtim i mbushur me peizazhe të bukura dhe opsione të lehta udhëtimi. Nëse udhëtoni brenda Shqipërisë, mund të rezervoni një biletë autobusi online nga Tirana për në Sarandë ose anasjelltas, duke ofruar një rrugë piktoreske përmes peisazheve të bukura rurale shqiptare.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

4.5 €

Koha mesatare e udhëtimit

2h 14min

Numri i autobusëve ditorë

71

Nisja më e hershme e autobusit

12:00 AM

Nisja e fundit e autobusit

11:45 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ