GjirafaTravel
3 Imazhe

Budva

Rreth Budvës


Budva, e vendosur përgjatë Detit Adriatik në Mal të Zi, është një nga vendbanimet më të vjetra në bregdetin Adriatik, që daton mbi 2,500 vjet më parë. Ky qytet është një përzierje e historisë së lashtë, kulturës vibrante dhe pamjeve mahnitëse bregdetare, duke e bërë atë një destinacion që duhet vizituar nga kushdo që eksploron bregdetin Malazez. Budva është e njohur për Qytetin e saj të Vjetër mesjetar, plazhet e bukura dhe jetën e natës të gjallë, duke paraqitur një përzierje dinamike të së kaluarës dhe të tashmes.


Eksplorimi i Budvës


Magjia e Budvës qëndron në tapetin e saj të pasur historik dhe peizazhet natyrore mahnitëse. Eksplorimi juaj duhet të fillojë në Qytetin e Vjetër, një qytet mesjetar i rrethuar me mure me rrugë të ngushta, sheshe të vogla dhe ndërtesa historike që tregojnë histori shekujsh. Kjo zonë është shtëpia e Kishës së Shën Ivanit, Qytetelës së Budvës dhe Kishës Santa Maria in Punta, ndër vende të tjera të rëndësishme.


Vetëm një shëtitje e shkurtër nga Qyteti i Vjetër, do të gjeni Rivierën e Budvës, e famshme për shtrirjet e saj të gjata me rërë dhe ujërat kristal. Më të popullarizuarat ndër to, Plazhi i Mogrenit, Plazhi i Jazit dhe Plazhi i Beçiçit, ofrojnë një larmi sportesh ujore dhe aktivitetesh argëtuese.


Për një shije aventurë, nisuni drejt ishullit të afërt të Shën Nikollës, i arritshëm me një udhëtim të shkurtër me varkë. Ky ishull ofron plazhe të fshehura dhe shpella të izoluara, perfekte për ata që kërkojnë të shpëtojnë nga zhurma dhe grindja.


Ndërsa dielli perëndon, Budva shndërrohet në një qendër të gjallë argëtimi. Qyteti mburret me një pafundësi opsionesh për të ngrënë, nga restorantet tradicionale Malazeze deri te ato ndërkombëtare. Pas darkës, jeta e natës merr jetë, me bare, klube natore dhe kafene në ajër të hapur që ofrojnë diçka për të gjithë, pavarësisht nëse jeni në kërkim të një pijeje të qetë apo një partie gjithë natën.


Arritja në Budvë


Të arrish në Budvë është e thjeshtë, me qasje të mirë nga Aeroportet e Podgoricës dhe Tivatit që ofrojnë fluturime të ndryshme. Lidhjet rrugore nga qytetet kryesore të Malit të Zi dhe vendet fqinje janë gjithashtu shumë të mira. Për të lehtësuar udhëtimin tuaj, mund të përdorni Gjirafa Travel për të rezervuar biletat tuaja të autobusit në internet, përfshirë rrugët si Prizreni në Budvë, Prishtina në Budvë, Shkodra në Budvë. Pas mbërritjes në Budvë, natyra kompakte e qytetit e bën atë të lehtë për t'u eksploruar në këmbë, por për udhëtime në plazhe ose eksplorime të mëtejshme, taksitë dhe autobusët lokalë janë në dispozicion të gatshëm, duke siguruar një vizitë të qetë dhe të këndshme nga fillimi deri në fund.

Përmbledhje

Çmime të biletave duke filluar nga

20 €

Koha mesatare e udhëtimit

5h 58min

Numri i autobusëve ditorë

12

Nisja më e hershme e autobusit

1:30 AM

Nisja e fundit e autobusit

10:10 PM

Pse me GjirafaTravel?

Shpejtë

Transaksione të menjëhershme

Lirë

Udhëtime të lira dhe oferta të shkëlqyera

Ofertat

Oferta ekskluzive në dispozicion

Saktësi

Saktësia në majë të gishtave tuaj

FAQ