GjirafaTravel

Top 10 Atraksionet Turistike të Sarandës

21 Qer, 2023

E fshehur mes shkëmbinjve të Rivierës Shqiptare, qyteti bregdetar i Sarandës është një thesar i fshehur që të fton të eksplorosh plazhet e pastra, ujërat si kristal dhe trashëgiminë e pasur historike. Le të shikojmë 10 aktivitete kryesore që mund të bëni në këtë parajsë bregdetare.


1. Vizitoni Rrënojat e Lashta të Butrintit: Eksploroni Butrintin e lashtë, njësi e mbrojtur nga UNESCO, e pasura me rrënoja greke, romake, bizantine dhe veneciane.


2. Relaksohuni në Plazhet e Ksamilit: Bëni plazh në Ksamilin e bukur me plazhe sikurse në filma, me rërë të bardhë si pluhur dhe ujëra ngjyrë blu-turkoz.


3. Ngjituni deri tek Manastiri i 40 Shenjtorëve: Shijoni një ecje panoramike drejt Manastirit të Shenjtorëve (manastir i shekullit të 6).


4. Vizitoni Kalanë e Lekursit: Shëtisni në Kalanë e Lekursit që ndodhet në një kodërdhe ofron pamje panoramike të Sarandës dhe Detit Jon.


5. Shëtitje në Promenadën e Sarandës: Bëni një ecje të këndshme në shëtitoren e mahnitshme, të rrethuar me palma dhe atmosferë të gjallë.


6. Zbuloni Syrin e Kaltër: Vizitoni Syrin e Kalter të Shqipërisë, një burim natyral me ngjyra mbresëlënëse dhe ujë të qartë blu.


7. Shijoni Kuzhinën Lokale: Përjetoni shijen e kuzhinës shqiptare duke provuar pjatat vendase dhe duke pirë verë ose raki lokale.


8. Bëni një Shëtitje me Anije deri në Ishuj: Eksploroni ishujt e afërt të Ksamilit dhe Korfuzit, duke zbuluar plazhe të fshehura dhe histori të pasur.


9. Përjetoni Jetën e Natës të Sarandës: Kënaquni me muzikë live, kërcim dhe kokteje në baret dhe klubet e Sarandës.


10. Provoni Festivalet e Sarandës: Planifikoni vizitën tuaj gjatë festave si Festivali Veror ose Festivali Ndërkombëtar Kulturor për të përjetuar kulturën e gjallë dhe mikpritjen e ngrohtë të Sarandës.


Duke eksploruar rrënojat e lashta, duke shijuar kuzhinën lokale dhe duke pushuar në plazhet e pastër, Saranda ka diçka për të gjithë. Rezervoni biletën tuaj të autobusit me GjirafaTravel, vizitoni Sarandën dhe lëreni magjinë e saj të mahnitshme të pushtojë zemrën tuaj.


Rezervoni biletën tuaj online me GjirafaTravel.