GjirafaTravel

Si të kaloni tri ditë në Tiranë?

25 Qer, 2023

Tirana, kryeqyteti energjik i Shqipërisë, magjeps me historinë, kulturën dhe modernitetin e tij. Kjo thesar i fshehur i vendosur në zemër të Ballkanit ofron mrekulli arkitekturore, kuzhinën shijshme dhe një atmosferë të ngrohtë. Nisni një udhëtim të paharrueshëm nëpër pikat kryesore të qytetit.


Dita 1: Histori dhe Kulturë


Mëngjesi:

Shëtisni në Sheshin Skënderbeu, zemrën e qytetit të Tiranës. Admironi statuën e Skënderbeut dhe Sahat Kullën e qytetit për pamje panoramike.


Pasdite:

Vizitoni Muzeun Kombëtar të Historisë dhe mësoni për të kaluarën intriguese të Shqipërisë përmes artefakteve dhe ekspozitave.


Mbrëmje:

Shijoni lagjen plot jetë Blloku, njëherësh shtëpi e udhëheqësve komunistë, tash e mbushur me lokale plot nam që shërbejnë kuzhinën tradicionale shqiptare.


Dita 2: Arkitektura dhe Natyra


Mëngjesi:

Ngjiteni në Piramidën e Tiranës për një pamje të qytetit, pastaj vizitoni Bunk'Art 2 për të mësuar rreth periudhës komuniste të Shqipërisë.


Pasdite:

Ikni në Parkun Kombëtar të Dajtit, duke marrë teleferikun për pamje të mahnitshme. Shijoni ecjen në male, kalërimin ose relaksimin në restorante në mes të natyrës.


Mbrëmje:

Bëni shopping në Pazarin e Ri, duke shijuar produktet vendore, delikatesat tradicionale dhe suvenire me tematika të trashëgimisë kulturore të Shqipërisë.


Dita 3: Arti, Parqet dhe Kultura


Mëngjesi:

Vizitoni Galerinë Kombëtare të Arteve në ish-Pallatin Mbretërore, duke eksploruar trashëgiminë artistike të Shqipërisë.


Pasdite:

Relaksohuni në Parkun e Madh, ecur, shëtitur me anije, ose duke bërë piknik në mes të natyrës.


Mbrëmje:

Shikoni një shfaqje artistike në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe humbisni në skenën artistike vendase.


Tirana ofron një eksperiencë të jashtëzakonshme në vetëm tre ditë, nga vendet historike deri te kënaqësitë kulinare. Ikni me kujtime të çmuara dhe një adhurim të thellë për këtë qytet magjepsës.


Rezervoni biletën tuaj online me GjirafaTravel.