GjirafaTravel

Katër Ditë në Athinën e Lashtë

26 Kor, 2023

Mirë se vini në Athinë, kryeqytetin e mahnitshëm të Greqisë, ku historia dhe gjallëria bashkohen në harmoni. Me trashëgimi e pasur kulturore, monumente të lashta, atmosferë të gjallë dhe mikpritje të ngrohtë, Athina ofron një përvojë të paharrueshme për çdo udhëtar. Nëse planifikoni një udhëtim katër-ditor në këtë qytet të jashtëzakonshëm, ne kemi përgatitur një itinerar që përfshin atraksione që duhet patjetër t’i vizitoni dhe se si të arrini aty.


Dita 1: Arritja në Athinë


Mëngjesi

Udhëtoni për në Athinë nga Tirana ose me autobus me biletë të blerë në GjirafaTravel ose duke marrë një fluturim në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës (Eleftherios Venizelos). Aeroporti është mirë i lidhur me qytete kryesore nga e gjithë bota, duke e bërë një zgjedhje të përshtatshme për ju.


Pasdite

Pasi të jeni vendosur në hotel, filloni aventurën tuaj në Athinë në Akropolin e famshëm. Në këtë qytet të lashtë do të gjeni Parthenonin, Erechtheionin dhe tempuj të tjerë historikë. Muzeu i Akropolit është një nga atraksionet që duhet vizituar patjetër për të mësuar më shumë rreth historisë së qytetit.


Mbrëmje

Për një ecje të këndshme në mbrëmje, shkoni në Plaka, një nga lagjet më të vjetra në Athinë, Kjo zonë, e mbushur me rrugë me kalldrëm, ndërtesa neoklasike dhe një gamë tavernash dhe kafeneve, është vendi perfekt për të shijuar kuzhinën tradicionale greke.


Dita 2: Eksplorimi i Agorasë së Lashtë dhe Muzeut Arkeologjik Kombëtar


Mëngjesi

Filloni ditën tuaj në Agorën e Lashtë, një treg i vjetër dhe qendra për qytetarët. Vazhdoni ditën te Tempulli i Hephaestusit, Stoa e Attalosit dhe rrënojat e tjera që ofrojnë vështrime në jetën e përditshme në Athinën e lashtë.


Pasdite

Për pasionatët e historisë, një vizitë në Muzeun Arkeologjik Kombëtar është e domosdoshme. Ky muze përmban një koleksion të gjerë veprash dhe artikuj nga periudha të ndryshme të historisë greke.


Mbrëmje

Kënaquni me një mbrëmje të relaksuar duke shëtitur në Monastiraki Flea Market. Do të gjeni një gamë të ndryshme mallrash, nga suvenire të deri te antiket, si dhe një atmosferë që përfaqësonj shpirtin e gjallë të Athinës.


Dita 3: Udhëtimi Ditor për në Delphi


E gjitha Ditë

Filloni një udhëtim ditor në Delphi, një vendbanim lashtë i Greqisë që është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe një tempulli rëndësishëm grek. Rrënojat arkeologjike të Delphit dhe Tempulli i Apollonit janë të mahnitshme, ndërsa peizazhi rrethues është mahnitës. Ju mund të merrni një tur me guidë ose eksploroni vendin në ritmin tuaj.


Dita 4: Athina Moderne dhe Perëndim në Kepin e Sounion


Mëngjesi

Kaloni mëngjesin dhe eksploroni Athinën moderne duke vizituar Sheshin Syntagma dhe Parlamentit Helenik. Mund të eksploroni edhe Rrugën Ermou për shopping dhe kafe.


Pasdite

Në pasdite, bëni një udhëtim në Cape Sounion për të parë një perëndim diellor magjepsës tek Tempulli i Poseidonit. Lokacioni i mahnitshëm i tempullit mbi shkëmbinj që shohin Detin Egje ofron një mbyllje të përsosur për aventurën tuaj në Athinë.


Mbrëmje

Kthehuni në Athinë dhe shijoni një darkën e fundit në Athinë në një restorant me ballkon me pamje të shkëlqyeshme të Akropolit.


Rruga për në Athinë


Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës (Eleftherios Venizelos) shërben si porta kryesore e qytetit. Disa linja ajrore kryesore ofrojnë fluturime direkte nga destinacione ndërkombëtare të ndryshme. Preferohet që të rezervoni fluturimet tuaja sa më parë për të siguruar çmimet më të mira.


Nëse preferoni një udhëtimi panoramik dhe me buxhet të volitshëm, udhëtoni nga Tirana në Athinë me autobus, ku mund të bleni biletë në GjirafaTravel. Rruga ju mundëson të vlerësoni peisazhet e mahnitshme gjatë rrugës dhe rehati drejt destinacionit tuaj.


Athinë është një qytet mahnitës ku çdo rrugë ka një histori për të treguar. Nga rrënojat e lashta deri te kultura e larmishme, ky thesar grek ofron një përvojë të paharrueshme për të gjithë udhëtarët. Për katër ditë, mund të përfshiheni në historinë e qytetit, të kënaqeni me kuzhinën e shijshme dhe të dëshmoni disa nga perëndimet më frymëzuese në botë. Kështu që, paketoni bagazhin, bleni biletën e autobusit në GjirafaTravel dhe përgatituni për një udhëtim nëpër kohë dhe bukuri në zemrën e Athinës!


Rezervo biletën tuaj online në GjirafaTravel.