GjirafaTravel

Gjirokastër në Berat me autobus

3 Maj, 2024

Udhëtimi nga Gjirokastra për në Berat është më shumë se një thjesht udhëtim me autobus; është një portë për të eksploruar historinë e pasur dhe peizazhet mahnitëse të Shqipërisë. Ju mund të rezervoni biletën tuaj të autobusit në internet me Gjirafa Travel. Udhëtimi, i operuar nga Argjiiro SHpk, kushton vetëm 10 euro dhe zgjat rreth tre orë.


Berati, i njohur si "Qyteti i Një Mijë Dritareve," është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që tërheq vizitorët me arkitekturën e tij të bukur osmane dhe thellësinë historike. Filloni eksplorimin tuaj në Kalanë e Beratit, e vendosur lart mbi qytet, që ofron pamje mahnitëse dhe një vështrim në historinë shekullore përmes muzeeve dhe kishave të lashta.


Dashamirësit e artit nuk duhet të humbasin Muzeun Kombëtar Ikonografik "Onufri" brenda kësaj kështjelle. I emëruar pas piktorit të famshëm të shekullit të 16-të, muzeu paraqet një koleksion impresiv të pikturave fetare që karakterizohen nga ngjyrat e gjalla dhe stilet artistike unike.

Ecni përmes lagjeve të Mangalemit dhe Gorices ku fryma e vërtetë e Beratit bëhet e gjallë. Endeni përgjatë rrugëve të ngushta me kalldrëm të rreshtuara me shtëpi tradicionale të bardha dhe ndaloni për një kafe në një nga kafetë piktoreske lokale.


Për ata të tërhequr nga natyra, kanionet e afërta të Osumit ofrojnë një arratisje perfekte me mundësi për rafting dhe hiking në peizazhe që të marrin frymën.

Plani i udhëtimit tuaj është i thjeshtë me Gjirafa Travel dhe zhytuni në bukurinë kulturore dhe natyrore të Beratit, një xhevahir i vërtetë në zemër të Shqipërisë.