GjirafaTravel

Si të shkoni nga Tirana në Sarandë me autobus

8 Shk, 2024

Udhëtimi me autobus nga kryeqyteti dinamik i Tiranës në qytetin e bukur bregdetar të Sarandës është një përvojë emocionuese që ofron qasje në disa nga plazhet më të mahnitshme, vendet antike dhe jetën e natës emocionuese të Shqipërisë, si dhe një tur përmes peisazheve të bukura të vendit. Ju mund të llogarisni në një udhëtim komod me Tisa Travel, duke mbuluar një distancë prej 271.5 km në rreth 5 orë. Për ata që po planifikojnë këtë udhëtim, është thelbësore të dihet se mund të shihni orarin e autobusëve dhe të rezervoni biletat tuaja me lehtësi në Gjirafa Travel. Le të flasim për thelbësorët e udhëtimit për në Sarandë përpara se të hyjmë në atraksionet që ju presin atje.


Rezervoni biletën tuaj të autobusit


Bileta e autobusit mund të blihet përpara se të filloni këtë aventurë emocionuese. Gjirafa Travel është një faqe interneti miqësore për përdoruesin që e bën të lehtë të blini bileta dhe të zgjidhni nga një larmi oraresh për të përshtatur preferencat tuaja të udhëtimit. Me bileta të çmuara vetëm 15.5 euro, udhëtimi nga Tirana në Sarandë me autobus është jo vetëm i përballueshëm por edhe i thjeshtë, falë shërbimit të besueshëm që ofron Tisa Travel. Rezervoni biletën tuaj këtu.


Ora e Nisjes për rehatinë tuaj

Me pesë nisje çdo ditë në orët 8:30, 9:45, 10:30, 12:30 dhe 16:00, Tisa Travel mund të akomodojë një larmi oraresh. Kjo fleksibilitet garanton që ka një orë nisjeje që i përshtatet orarit tuaj, pavarësisht nëse jeni një person i mëngjesit apo dikush që zgjohet vonë.


Zbuloni Thesaret e Sarandës


Pas arritjes në Sarandë, ju mirëpritni nga një pasuri e madhe atraksionesh. Qyteti është i njohur për plazhet e tij të bukura, të tilla si Plazhi i Ksamilit, Plazhi i Mangos dhe Plazhi i Pasqyrës (Plazhi i Pasqyrave). Këto vende janë ëndrra e dashamirësve të diellit, detit dhe rërës, pasi ato ofrojnë dete të kristalta blu që janë ideale për not dhe aktivitete të tjera ujore.


Parku Kombëtar i Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, nuk është larg nga Saranda. Dashamirësit e historisë do të gjejnë një parajsë në këtë qytet antik, i cili ka ruajtje të mira të rrënojave nga periudhat greke dhe romake. Parku është një vizitë e detyrueshme pasi teatri, forumi dhe kështjella ofrojnë një pasqyrë në të kaluarën.


Vizitoni Kalanë e Lëkurësit për pamje mbresëlënëse të Sarandës dhe Detit Jon. Kalaja, e vendosur mbi qytet, është një vend i shkëlqyer për të marrë fotografi të bukura dhe për të shijuar perëndimin e diellit.


Syri i Kaltër, një burim natyror rreth 25 kilometra larg nga Saranda që është i njohur për ujërat e tij të ndritshëm blu dhe ambientin paqësor, është një parajsë për dashamirësit e natyrës. Është një vend i shkëlqyer për të shijuar aktivitetet në natyrë dhe një not të freskët.


Saranda gjithashtu shërben si një pikë nisjeje për udhëtime me varkë në ishujt fqinj grekë të Korfuzit dhe Paxosit. Këto ishuj ofrojnë një zgjatje të këndshme të udhëtimit tuaj shqiptar me qytetet e tyre të bukura dhe plazhet me rërë.


Së fundmi, atmosfera e gjallë e natës dhe argëtimit në Sarandë, me një larmi barnash, klube dhe restorante, garanton mbrëmje emocionuese. Qyteti ofron një gamë të gjerë të specialiteteve kulinare, muzikës tradicionale shqiptare dhe performancave vallëzimi që do të pasurojnë udhëtimin tuaj.