GjirafaTravel

Nga Tirana në Gjirokastër me autobus

7 Maj, 2024

Udhetimi nga Tirana ne Gjirokaster me autobus nuk eshte vetem nje zgjedhje e rehatshme, por edhe nje udhetim me pamje te mrekullueshme qe ju lejon te eksploroni bukurine e Shqiperise. Nese planifikoni kete udhetim, mund te rezervoni lehtesisht bileten tuaj te autobusit online ne Gjirafa Travel.


Detajet e udhetimit


Udhetimi nga Tirana ne Gjirokaster zakonisht zgjat rreth 3 ore dhe 30 minuta me autobus. Bileta e autobusit kushton 12 euro. Mund te zgjidhni nga disa operatorë te besueshëm, si Argjiro ShPK dhe Tirka 2000, te njohur për autobusët e tyre të rehatshëm dhe shërbimin e mirë.


Tirana: Nje Qytet i nxitshmerise


Para se te filloni udhetimin tuaj, merrni kohe per te eksploruar Tiranen, kryeqytetin e gjalle te Shqiperise. Tirana eshte nje kombinim i kthjellet i charmeve te lashta dhe modernitetit, duke ofruar vizitoreve nje eksperience te vecante.


Ecni neper rruget e qytetit dhe zbuloni nje miksim te stileve arkitektonike, nga ndertesat e periudhes otomane deri te strukturat e periudhes komuniste. Vizitoni Sheshin Skenderbej, zemren e Tiranës, dhe admironi pamjet e mrekullueshme te Muzeut te Historise Kombetare dhe Xhamise se Et'hem Beut.


Eksploroni zonen e Bllokut, njeherë e rezervuar per zyrtare te partise komuniste dhe tani nje rajon i gjalle i mbushur me kafene, restorante dhe dyqane te ndjekura nga te rinjte. Mos humbni mundesine per te vizituar muzeun Bunk'Art 2, i cili ndodhet ne nje bunker nuklear te meparshem, per te mesuar per te kaluaren komuniste te Shqiperise.


Udhetimi ne Gjirokaster


Ndërsa lini pas Tiranën dhe drejtoheni drejt Gjirokastrës, do te merrni pamje te mrekullueshme te fshatrat pitoreske te Shqiperise. Rruga ngjitet permes maleve te veshtira, fshatrave malore dhe luginave te gjelbra, duke ofruar nje shikim ne bukurine natyrore te vendit.


Gjirokaster: Qyteti prej guri


Kur mberrini ne Gjirokaster, do te priteni nga arkitektura e shkelqyer otomane e qytetit. Eksploroni rrugicat me kalldrëm dhe mahnituni nga shtëpitë me çati guri, te cilat kane fituar Gjirokastrën emrin "Qyteti i Gures".


Vizitoni Kalane e Gjirokastrës, e cila ndodhet ne nje kodër mbi qytetin dhe ofron pamje panoramike te maleve dhe luginave perreth. Eksploroni Muzeun e Armatimeve, i cili ruan artefakte dhe histori nga historia e Shqiperise, ose vizitoni Muzeun Etnografik per te mesuar per jeten tradicionale te rajonit.


Pavarësisht nese po eksploroni rrugicat e nxituara te Tiranës ose po zbuloni sharmen historike te Gjirokastrës, nje udhetim me autobus nga Tirana ne Gjirokaster sigurisht do te jete nje eksperience e paharrueshme, duke ofruar nje shikim ne historine e pasur dhe bukurine natyrore te Shqiperise.